Olav Pedersen er managing partner i Harris, Norges største advokatfirma utenfor Oslo.
Olav Pedersen er managing partner i Harris, Norges største advokatfirma utenfor Oslo.

NORGES 100 STØRSTE:

Dette er de 25 største advokatfirmaene utenfor Oslo

– Vi ønsker å befeste vår posisjon, og utvikle oss på landsbasis, forteller managing partner i Harris, Olav Pedersen.

Publisert Sist oppdatert

Kapital Jus årlige oversikt over landets hundre største advokatfirmaer viser at hele 62 av firmaene er stasjonert i Oslo. På toppen troner «de fem store», Schjødt, Thommessen, Wikborg Rein, Bahr og Wiersholm, med milliardinntekter.

Selv om gapet er stort, er det en rekke firmaer utenfor Oslo som utmerker seg med stor vekst. Det største advokatfirmaet utenfor hovedstaden finner vi på Vestlandet.

Se oversikten over de 25 største advokatfirmaene utenfor Oslo nederst i artikkelen.

Vestlandet i førersetet

På nyåret ble det klart at advokatfirmaet Harris slo seg sammen med Dalheim & Rasmussen, noe som førte til at firmaet ble det klart største utenfor Oslo.

Managing partner i Harris, Olav Pedersen, forteller om et svært godt år for advokatfirmaet med hovedsete i Bergen.

– Vi har tatt store steg, med til sammen tolv nyansettelser på advokatsiden. I tillegg til fire nye fullmektiger, fikk vi inn åtte advokater ved å slå oss sammen med Dalheim Rasmussen. Vi ønsker å vokse videre, men det vil nok ikke skje i samme tempo som i 2022.

Konkurrerer på ulike markeder

På listen over landets hundre største advokatfirmaer må vi helt ned til 30. plass for å finne et advokatfirma utenfor Oslo. Pedersen mener konkurransen med Oslo-kontorene er sunn.

– Vi opererer på litt ulike markeder, da vi i hovedsak retter oss mot små og mellomstore bedrifter, kommuner og privat. Det skiller oss fra en del av de største Oslo-kontorene. Vi har noen områder som vi mener vi er bedre enn de på, og de har områder hvor de er bedre enn oss, sier Pedersen.

Han forteller at det langsiktige målet til Harris er å befeste sin posisjon, og utvikle seg mer på landsbasis, samt tiltrekke seg større klienter innen våre kjerneområder.

– Vi ønsker å være det ledende advokatfirmaet på Vestlandet, men at vi har og ambisjoner om å fortsette med oppdrag over hele landet. Vestlandet er vårt hovedfokus, men vi er synlige der vi har særlig spisskompetanse og får henvendelser fra hele Norge.

Tenden nest størst

– Vi ønsker å være et nasjonalt anerkjent advokatfirma med utgangspunkt i Vestfold, sier daglig leder i advokatfirmaet Tenden, Tom Henry Olsen.

Firmaet som holder til i Tønsberg er landets nest største advokatfirma utenfor Oslo, og hadde i 2021 en inntektsvekst på 14,4 prosent.

Olsen mener nøkkelen til den gode utviklingen er en kombinasjon av faglig spesialisering og kompetente advokater.

– Vi har i mange år hatt et stort fokus på faglig spesialisering, noe som gjør oss attraktive. Dette har bidratt til at vi har et godt kundetilfang, også utenfor hjemmebanen i Vestfold.

Lokal kvalitet

– Flinke folk ønsker å jobbe hos oss. Vi er en attraktiv arbeidsgiver for advokater som kanskje har jobbet i Oslo i noen år og ønsker å flytte til Tønsberg. Vi har mange ansatte som har erfaring fra de største advokatfirmaene, sier Olsen

Han forteller at konkurransen fra Oslo er merkbar innen noen av deres fagområder, men understreker viktigheten av å kunne tilby kvalitet lokalt.

– Det er konkurranse fra Oslo-firmaene, spesielt blant de store og attraktive klientene i Vestfold. Tidligere var det mange klienter i området som kjøpte tjenester i Oslo, fordi de ikke fikk det de trengte lokalt i form at et fullservice advokatfirma. Vår utvikling har ført til at det nå finnes gode alternativer lokalt.

Flere firmaer i stor vekst

Av de hundre største advokatfirmaene i Norge, er det flere utenfor Oslo som har hatt stor vekst.

Advokatfirmaet Rasmussen & Broch, med kontor i Bergen, har størst utvikling, med en inntektsvekst på 15,8 prosent. Videre følger Tønsberg-firmaene Hasle og Tenden med vekst på henholdsvis 15 og 14,4 prosent.

Dette er de 25 største advokatfirmaene utenfor Oslo

FIRMA STED INNTEKT 2021 INNTEKT 2020 ENDRING %
HarrisBergen114.177109.4084,4
TendenTønsberg94.35382.49914,4
Svensson NøklebyDrammen93.47691.5172,1
Økland & CoLillestrøm80.18185.518-6,2
RygerStavanger77.189100.729-23,4
HaverStavanger75.65966.98313,0
Øverbø GjørtzMolde56.28767.407-2,0
Bjerkan StavTrondheim55.16653.8132,5
Magnus LegalBergen53.21550.3215,8
Wigemyr & CoKristiansand48.90845.3427,9
MageliHamar48.86846.8734,3
PretorTrondheim45.40242.3847,1
TofteKristiansand45.25144.9750,6
ThallaugLillehammer44.61140.6609,7
Nicolaisen & CoSkjetten44.37643.5601,9
Ytterbøl & CoSarpsborg42.37141.2342,8
Halvorsen & CoLillestrøm40.05540.0170,1
KyrreBergen39.97835.68312,0
StieglerBergen39.81137.2137,0
Rasmussen & BrochBergen34.58129.86215,8
Bull ÅrstadStavanger32.59734.333-5,1
Campbell & CoHamar31.23732.669-4,4
DehnSandvika30.46031.435-3,1
HBL AdvokatfirmaTønsberg28.29928.594-1,0
HasleTønsberg28.28224.58515,0

KILDE: Kapital JUS

Powered by Labrador CMS