Domstolenes aktivitet har falt dramatisk siden regjeringen innførte korona-tiltak den 13. mars.Foto: Thor Nielsen / Advokatbladet
Åtti til nitti prosent av aktivitene i domstolene er avlyst - i dag kommer regelendringer
Domstoladministrasjonen har bedt regjeringen om å vedta en rekke, midlertidige regelendringer for å holde hjulene i gang i domstolene. Justisdepartementet varsler at det vil sende ut et forskriftsutkast i dag.
- Vi vet nå at mellom åtti og nitti prosent av alt vi normalt gjør er utsatt. Det bygger seg opp en voldsom restanse i domstolene på veldig kort tid. Hvis dette fortsetter, vil antallet bare øke, sier Yngve Brox, kommunikasjonssjef i Domstoladministrasjonen (DA).
I forrige uke spilte DA inn følgende behov for midlertidige regelverksendringer til departementet til vurdering, opplyser Brox:
Annonse
Forenklede signaturløsninger som kan utføres uten oppmøte i domstolen
Utvidet bruk av fjernmøteløsninger i rettsmøter
Hjemmel for å stenge rettslokaler for publikum generelt og for en lengre periode
Utvidet bruk av skriftlig behandling
Effektive regler om overføring av saker dersom enkeltdomstoler må stenge ned på grunn av smitte
Utvidet adgang til å sette rett uten meddommere
Effektive regler ved behov for korttidskonstitusjoner
- Så vidt vi forstår er det ikke aktuelt for departementet å gi mulighet til å sette rett uten meddommere, sier Brox.
Innhenter uttalelser
Advokatbladet har spurt Justis- og beredskapsdepartementet om Domstoladministrasjonens forslag til midlertidige regelendringer vil innvilges.
- Justis- og beredskapsdepartementet vil tirsdag klokken 13 sende et forskriftsutkast til Advokatforeningen, Dommerforeningen, Riksadvokaten og Domstoladministrasjonen. De vil få en 24 timers frist for å komme med merknader, forteller Linda Hafstad, senior kommunikasjonsrådgiver i departementet.
Kritisk til nedleggelse av aktivitet
Domstolene med redusert drift frem til 26. mars
Disse sakstypene bli behandlet til tross for redusert drift:
Varetektsfengslinger.
Domstolskontroll av straffeprosessuelle tvangsmidler.
Domstolskontroll av (haste-) vedtak om bruk av administrativ tvang.
Midlertidige avgjørelser som er nødvendig av hensyn til liv og helse og betydelige samfunnsinteresser.
Advokatbladet er blitt kontaktet av mange advokater som er kritiske til at rettssaker utsettes i stedet for å avholdes digitalt eller på annen, egnet måte.
Det er den enkelte sorenskriver eller domstolleder som formelt avgjør om en domstol skal utsette saker som følge av smittefaren, opplyser Brox i DA.
- For en del sakstyper må vi først ha regelendringer på plass før saker kan gjennomføres digitalt. For eksempel om forenklet signaturløsning, slik at dommeren slipper å møte opp fysisk for å undertegne en dom. Vi trenger også en hjemmel for å stenge rettslokaler for publikum. Vi ønsker også å kunne utvide bruken av skriftlig behandling, og ønsker oss regler som vil settes oss i stand til å konstituere på kort tid, dersom for eksempel tingretter må stenge som følge av smitte. Vi hadde håpet at noe av dette ville komme i korona-loven, men det skjedde ikke.
To viktige rettsikkerhetsprinsipper støter nå mot hverandre, forklarer han.
- Prinsippet om muntlige forhandlinger - at en tiltalt person skal ha mulighet til å møte opp for å legge frem saken sin - støter mot hensynet til rask fremdrift og overholdelse av fristene for domstolsbehandling som Stortinget har satt. Da må man spørre om hva som er viktigst - å få saken avgjort, eller å få den muntlig behandlet. Vi mener det er viktig å få gjennomført saker både av hensyn til fornærmede og tiltalte, sier Yngve Brox.
Dersom dagens situasjon vedvarer, vil det ta lang tid å få unna restansene, når normalsituasjonen er tilbake, ifølge Brox.
- Hvor lang tid det vil ta, er umulig å si, men det er ingen tvil om at dette blir en veldig stor belastning for medarbeiderne i domstolene, sier Brox.