Schjødt dominerer på oversikten over landets best betalte partnere.
Schjødt dominerer på oversikten over landets best betalte partnere.

Kun sju av landets 100 best betalte partnere er kvinner

32 kvinner og 286 menn hadde en inntekt over fem millioner kroner i landets femten største advokatfirmaer i fjor.

Publisert Sist oppdatert

Tirsdag ble skattelistene for 2019 offentliggjort. Dagens Næringsliv publiserte samtidig en oversikt over landets drøye 700 best betalte partnere i de 15 største privateide advokatfirmaene.

Oversikten viser blant annet at 17 av de 20 advokatene med høyest inntekt arbeider i Schjødt. De resterende tre plassene innenfor topp 20 fylles av tre Thommessen-advokater.

Ser man derimot på topp 50-oversikten, blir firmavariasjonen større, men består derimot kun av «de fem store». Det vil si 21 Schjødt-advokater, fire Thommessen-advokater, elleve BAHR-advokater, én advokat fra Wikborg Rein og 13 Wiersholm-advokater.

Sju prosent kvinner blant topp 100

En nærmere titt på inntektsoversikten viser også at kun sju av landets hundre best betalte partnere er kvinner.

Disse er Cecilie Amdahl i Schjødt med 18,7 millioner kroner i inntekt, Siri B. Teigum i Thommessen med 17,8 millioner kroner og Kjersti Tøgard Trøbråten i Wiersholm med 17,2 millioner kroner.

Anne Sofie Bjørkholt i BAHR er også blant topp hundre med sine drøye 17 millioner kroner i inntekt i fjor. Det samme er Bettina Banoun i Wiersholm med 16,7 millioner kroner, Eli Tjomsland Aasheim i Wiersholm med 16,2 millioner kroner og til slutt Camilla Sophie Vislie i Thommessen med 15,2 millioner kroner.

318 med inntekt over 5 mill. kr

I tillegg til Schjødt, Wikborg Rein, Thommessen, BAHR og Wiersholm, består oversikten av advokatfirmaene SANDS, Simonsen Vogt Wiig, DLA Piper, Selmer, Hjort, Haavind, Arntzen de Besche, Kvale, Kluge og Grette.

Cecilie Amdahl.
Cecilie Amdahl.

I gjennomsnitt hadde den best betalte partneren i hvert av landets 15 største privateide advokatfirmaer en inntekt på 12.920.698 millioner kroner.

318 advokater i de femten firmaene hadde en inntekt over 5 millioner kroner i fjor. Av disse er det 32 kvinner.

Øverst på listen står altså Cecilie Amdahl i Schjødt. Hun har spesialisert seg innenfor nasjonal og internasjonal skatterett, petroleumsbeskatning og selskapsrett, og deltar også i Schjødts spesialistgruppe for restrukturering. Amdahl er også leder av Advokatforeningens lovutvalg for skatterett, og satt i det regjeringsoppnevnte Skatterådgiverutvalget som i fjor la frem et nytt lovforslag om skatterådgiveres opplysningsplikt og taushetsplikt.

Ingrid Høstmælingen i Wikborg Rein er den yngste på listen. Hun er født i 1980, og leder firmaets fagområde for næringseiendom. Den eldste er Eli Aasheim i Wiersholm, som er født i 1959. Arbeidsrett er hennes spesialfelt, og hun rangeres som en av landets beste innenfor sitt felt både i internasjonale undersøkelser og i Finansavisens kåringer.

Snittalderen for kvinnene på listen er 51 år.

Disse kvinnene i de 15 største firmaene hadde en inntekt på over 5 millioner kroner i 2019

Nr Navn Inntekt Firma
1Cecilie Amdahl (1964)18.719.677Schjødt
2Siri Teigum (1961)17.818.611Thommessen
3Kjersti Tøgard Trøbråten(1966)17.225.953Wiersholm
4Anne Sofie Bjørkholt (1965)17.068.609BAHR
5Bettina Banoun (1972)16.746.687Wiersholm
6Eli Tjomsland Aasheim (1959)16.280.182Wiersholm
7Camilla S. Vislie (1970)15.261.516Thommessen
8Beret Luise Sundet (1967)12.971.966BAHR
9Line Ravlo-Losvik (1973)11.070.302DLA Piper
10Siv Sandvik (1964)10.556.125Schjødt
11Camilla Skøie Mørkve (1978)10.208.711Schjødt
12Tone Merete Østensen (1960)10.181.158Wiersholm
13Gunhild Dugstad (1978)8.539.306Wiersholm
14Eva Jarbekk (1965)8.258.325Schjødt
15Ramborg H. Elvebakk (1961)7.876.557Hjort
16Liv Monica Stubholt (1961)7.607.126Selmer
17Ellen Teresa Heyerdahl (1975)7.580.493Thommessen
18Mona Søyland (1960)7.056.595Simonsen Vogt Wiig
19Camilla Kristiansen Lunne (1978)6.997.053Schjødt
20Christine Rødsæther (1964)6.552.845Simonsen Vogt Wiig
21Solveig Fagerheim Bugge (1976)6.484.515Thommessen
22Kari Gimmingsrud (1974)6.134.610Haavind
23Åshild Langhelle Fløisand (1978)6.083.991SANDS
24Line Coll (1972)6.014.669Wikborg Rein
25Christel Søreide (1978)5.993.504Wiersholm
26Jarbjørg Grøtte (1969)5.699.431Schjødt
27Ingrid Høstmælingen (1980)5.662.286Wikborg Rein
28Elisabeth Roscher (1962)5.585.771Wikborg Rein
29Kristin Veierød (1967)5.416.344Hjort
30Camilla E. Magnus (1972)5.400.267Selmer
31Inger Hygen (1967)5.149.570Kluge
32Liv Zimmermann (1964)5.089.953Hjort

Kilde: DN.no/Skatteetaten

I tabellen under kan du se hvem som er best betalt i hvert av firmaene:

FIRMA NAVN INNTEKT SKATT FORMUE
SchjødtErling Ueland31.478.18713.366.00983.350.537
BAHRPeter Ulrik Hammerich17.631.5418.073.59122.735.372
WiersholmSverre Sandvik17.241.3108.587.95242.166.615
ThommessenPål Lieungh23.110.8867.891.8124.856.493
Wikborg ReinSigurd Opedal17.520.2407.704.1188.592.287
SandsMorten Steenstrup11.268.1536.964.26258.292.615
Simonsen Vogt WiigPeter Aall Simonsen12.725.2105.204.80410.084.178
DLA PiperLine Ravlo-Losvik11.070.3025.347.6955.637.511
SelmerAndreas Rørvik10.894.9894.806.09511.201.4767
HjortRamborg Hege Elvebakk7.876.5575.131.91423.271.635
HaavindJohnny Johansen7.621.5413.381.2510
Arntzen de BescheSteffen Granøyen Rogstad8.773.2002.864.6738.797.328
KvaleSverre Sellæg Tysland5.037.3232.259.06017.841.615
KlugeEspen Nyland6.384.7392.456.5207.555.410
GretteAndreas Obrestad Myrstad5.176.2962.168.6912.606.923

KILDE: Dagens Næringsliv

Powered by Labrador CMS