Maria Øyvindsdatter RobertsenMaria ØyvindsdatterRobertsenMaria Øyvindsdatter RobertsenJOURNALIST OG JURIST
PublisertSist oppdatert
Fredag ble det avgjort hvem som overtar direktørjobben i Høyesterett etter Bente Kraugerud, nemlig Anna Camilla Selman.
54-åringen, som opprinnelig kommer fra Telemark, har en lang advokatkarriere bak seg. Den startet med noen år hos Kommuneadvokaten i Oslo, før hun prøvde seg som advokat i Wiersholm og senere som partner i Hjort.
Annonse
Selman er spesialisert på arbeidsrett, forvaltningsrett og prosedyre, og fikk selv møterett i 2007.
I 2018 gikk hun tilbake til å bli kommuneadvokat. Den gang i Bærum, og siden i Oslo igjen fra 2020. Siden den gang har hun ledet landets nest største offentlige advokatkontor. Nå er hun altså klar for Høyesterett.
Etter å ha vært direktør for landets øverste domstol siden 2019, har Kraugerud fått ny rolle som personaldirektør i staten.
I 2024 la Viderebruksutvalget frem forslag til ny lov om datadeling. Utvalgsleder Camilla Selman overleverte utredningen til statsråd Karianne Tung.Foto: DFD
Tidligere ledet offentlig oppnevnt utvalg
Selman har tidligere vært delaktig i flere offentlig oppnevnte utvalg.
I 2021 ble hun utnevnt til leder av Viderebruksutvalget, som tre år senere overleverte utredningen «Med lov skal data deles» til Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet.
Selman har videre vært medlem av det stortingsoppnevnte utvalget som utredet Riksrevisjonens virksomhet i perioden fra 2021 til 2023.
Hun er også medlem av Advokatforeningens utvalg for internadvokater, og foredragsholder på flere kurs i regi av Juristenes utdanningssenter.
Høyesterettsjustitiarius: – Svært tilfreds
Høyesterettsjustitiarius Toril Marie Øie sier til Advokatbladet at de er svært tilfreds med utnevnelsen av Selman til ny direktør.
Høyesterettsjustitiarius Toril Marie Øie.Foto: Kari Hegstad
– Hun har lang erfaring som toppleder og god kjennskap til både domstolene generelt og Høyesterett spesielt.
– Også blant de øvrige søkerne var det meget godt kvalifiserte kandidater, sier Øie.