holmenkollstafetten

Kvale stiller med kvinnelig partnerlag i Holmenkollstafetten

Laget er det første med utelukkende kvinnelige partnere blant forretningsadvokat-firmaene. Nå sender de stafettpinnen videre til konkurrentene: - Vi håper på flere lag og tøffere konkurranse i denne klassen neste år, sier de.

Fra venstre: Lilly Kathrin Relling, Stine Eriksrød, Kristin Hjelmaas Valla, Ingvild Hanssen-Bauer, Stine D. Snertingdalen, Kristin Nyhus Halvorsen, Agathe Løwenborg, Kristin Schjødt Bitnes, Anne Kjølseth Ekerholt, Silje Grimseth Ullebust, Mari Verling, Monica G. Sperre, Monica Hillseth-Hartwig og Gry BratvoldKvales kvinnelige partnerlag til Holmenkollstafetten 2026.
Publisert Sist oppdatert

- For alt mangfoldsarbeid er det viktig å gå foran som et godt eksempel gjennom handling, sier advokat og partner i Kvale, Stine Dalenhag Snertingdalen.

For denne helgen betyr det rent konkret å ta løpeskoene fatt og tilbakelegge totalt 18,4 kilometer i den kuperte løypen gjennom Oslos gater.

Holmenkollstafetten

  • Gjennomføres lørdag 9. mai 2026
  • Har røtter tilbake til 1923 og arrangeres av idrettsklubben Tjalve
  • Norges største friidrettsarrangement og verdens største stafett
  • Åpent for bedriftslag, skolelag og aktive friidrettsklubber
  • Wikborg Rein (BIL 1) løp inn som beste advokat-lag i 2025, på tiden 54:48

At Holmenkollstafetten, som av arrangøren omtales som «vårens vakreste eventyr», er en stor begivenhet i advokatbransjen - er ikke noe nytt.

I år er det likevel gjort et stykke nybrottsarbeid hos Kvale - 2026 markerer det første året hvor et forretningsadvokatfirma stiller med et rent kvinnelig partnerlag.

Et bransjesignal

Monica Hilseth-Hartwig er Kvales nyeste tilskudd som partner på konkurranserett. Hun kom inn i firmaet for bare en liten uke siden, etter flere år som konsernadvokat. 

- Jeg er litt bekymret for at jeg egentlig er rekruttert inn for å fylle laget. Så det blir en brutal start på lørdag, sier hun spøkefullt.

Hun påpeker at laget sender et tydelig signal om utviklingen i bransjen: 

- Dette laget viser at partnerstrukturen har utviklet seg. Når vi nå er mange nok til å stille med fullt lag, må det nesten løpes. Neste år håper vi på enda tøffere konkurranse i denne klassen.

Stiller jobben din til start? Send oss et bilde av laget her!

Fra én til 15 på 15 år

Stine Dalenhag Snertingdalen leder Kvales avdeling for insolvens og restrukturering. Hun har lang fartstid i firmaet, og ble partner i 2011, etter at hun startet som advokatfullmektig i 2001.

Stine Dalenhag Snertingdalen og Monica Hilseth-Hartwig.

Hun forteller at mye har forandret seg på denne tiden:

- For 15 år siden var jeg den eneste kvinnelige partneren i Kvale. I år fyller vi alle de 15 etappene og har to på reservebenken. 

Kvale har nå en kvinnelig partnerandel på rett under førti prosent.

- Det er ikke så verst for å være et fullverdig forretningsfirma - jeg tror ikke det er så mange som slår det.

Kvinnelige partnere er fortsatt i klart mindretall i «de fem store», men dersom målet er å fylle et lag til Holmenkollstafetten, kan Kvale etter hvert få tøffere konkurranse:

Fordelt på sine kontorer i Norge, har Wiersholm 12, Wikborg Rein 15, BAHR elleve, mens Thommessen og Schjødt har henholdsvis 15 og 19 kvinnelige partnere.

Uformell tilnærming

Siden Snertingdalen inntok partnerrollen, har organisasjonen forsøkt å redusere avstanden til det å bli partner.

- Vi har ønsket å bygge ned barrieren og vise at rollen er mulig å kombinere med familieliv. Dette har vi gjort gjennom uformelle samlinger med partnere og kvinnelige advokater hvor vi har svart på spørsmål og snakket om løst og fast, sier hun og fortsetter:

- Det har vi gjort nesten uten unntak hvert år. Over tid har det bygget en kultur snarere enn tiltaksplaner som er mer formelle, sier hun.

Hun tror at lagånden har vært avgjørende for kjønnsbalansen i firmaet:

Etappeoversikt

Navn Etappe Etappe (startpunkt)
Kristin Nyhus Halvorsen1Knud Knudsens plass
Kjersti Lerkerød2Louises gate
Marie Vaale-Hallberg3Wolffs gate
Monica Hilseth-Hartwig4Wilhelm Færdens vei
Stine Dalenhag Snertingdalen5Forskningsveien
Anne Kjølseth Ekerholt6Holmenveien
Stine Eriksrød7Slemdal skole
Ingvild Hanssen-Bauer8Besserud
Silje Grimseth Ullebust9Gressbanen
Gry Bratvold10Holmendammen
Kristin Hjelmaas Valla11Frognerparken
Agathe Løwenborg12Nordraaks gate
Mari Verling13Arno Bergs plass
Kristin Schjødt Bitnes14Camilla Colletts vei
Lilly Kathrin Relling15Bislettgata

Kristin Ourom og Monica G. Sperre stiller som reserver.

- Kvale har godt utgangspunkt med tanke på å prestere som et lag. Det appellerer til kvinner som menn. Og så blir det definitivt en positiv spiral. 

Hun er sikker på at det hadde vært vanskeligere å få menn inn dersom laget bare hadde bestått av kvinner. 

- Man vil gjerne få inn folk som er like seg selv og gå ut et sted hvor det er noen som er like deg, sier hun.

- Hva er det som er appellerende med å være partner?

- Det er det med å være en bedriftseier. Man er med på å utvikle firmaet, sette strategier og opprette klientbaser. Ikke bare drive sak til sak, men faktisk drive en bedrift, understreker Snertingdalen.

Hilseth-Hartwig er langt på vei enig:

- Det mest givende er å få være med på å bygge og utvikle firmaet og ta ansvar for gjennomføring, sier hun. 

- Lettere å levere på topp med godt sosialt miljø

Advokatfirmaet jobber med mangfold på flere måter.

Aktiviteter i forbindelse med Pride har slått rot i firmaet de siste årene. Snertingdalen understreker at dette har mye å si for inkludering på arbeidsplassen.

-  Vi merker at for de ansatte som selv er skeive, er det viktig med mer enn bare effekter, ord og flagg. Det er viktig at folk faktisk blir med i tog og møter opp fysisk. Norge og verden generelt går i retning av mer kriminalitet og vold mot skeive. Vi har en del tiltak i Kvale som inngår i en helhetlig mangfoldskultur, sier hun.

- Vi jobber i en tøff bransje med hard konkurranse, og vi er avhengig av å levere på topp. Det er lettere når vi har et godt sosialt miljø, fortsetter hun.

Mye glede og lite prestasjonsangst

Mens flere av advokatstandens «satselag» jakter topplasseringer, er ambisjonen til partnerlaget først og fremst å få stafettpinnen helt til Bislett. 

- Det er mye glede og lite prestasjonsangst. Heldigvis har vi også noen gode løpere som kan ta seg av Besserud-etappene, sier Hilseth-Hartwig.

Damene omtaler laget som et lag som formmessig «speiler befolkningen godt», med flest vanlige mosjonister og et par birkenentusiaster.

- Vi har hatt strategisamling og jobbet hardt mentalt inn mot løpet. I år handler det mest om å fullføre med verdigheten i behold. Neste år kan vi kanskje begynne å snakke om sluttid.

Utfordrer konkurrentene

Selv om laget tar det som en bonus å kunne gjøre rent bord i sin kategori, er de klare på at konkurranse er avgjørende for at de skal utvikle seg optimalt.

- Skal vi bli bedre neste år, så er vi avhengig av litt tøffere konkurranse i denne klassen, sånn at vi har noe å jobbe med.

- Neste år håper vi å se at flere kvinnelige partnerlag i løypen. Og mange er nok tett opp mot å kunne det, påpeker Snertingdal.

Laget løper i klassen B4 - Kvinner bedrift, med starttidspunkt 13:15.

Powered by Labrador CMS