Anders Ryssdal, Aron Solheim og Nils-Henrik Pettersson har god grunn til å smile.
Anders Ryssdal, Aron Solheim og Nils-Henrik Pettersson har god grunn til å smile.

I dette nisjefirmaet hadde seks partnere over 9 mill. kroner hver i inntekt i fjor

Du trenger ikke være partner i et av landets aller største firmaer for å tjene godt. Det er Advokatfirmaet Glittertind et eksempel på.

Publisert Sist oppdatert

Fem år etter oppstarten i desember 2015 går Advokatfirmaet Glittertind så det suser.

Glittertind er et nisjefima innen sivilrettslig tvisteløsning, entreprise og energi og industri, og omsatte i fjor for 121 millioner kroner, opp fra 106 millioner kroner året før.

Pettersson og Ryssdal på topp

– Vi har sagt nei til ting som ville vært veldig gunstig forretningsmessig. Hvis målsetningen hadde vært å være størst mulig, kunne vi vært mange ganger større enn det vi er nå. Advokatene her må være relativt enige om hvordan advokatvirksomhet skal drives. Å krangle med partnere har jeg gjort nok av i mitt liv – det er resten av livet for kort til, uttalte Nils-Henrik Pettersson til Advokatbladet i forbindelse med en annen sak i fjor.

At Glittertind går godt gjenspeiles også i fjorårets skattelister. Høyest inntekt i 2019 hadde nevnte Nils-Henrik Pettersson og Anders Ryssdal som står oppført med en inntekt på henholdsvis 16 og 14,9 millioner kroner - ikke langt unna landets aller best betalte advokater i Schjødt, mens Ole Peter Vagle oppnådde en inntekt på 13,5 millioner kroner.

Flere unge partnere

Men også partnerne under 40 år i firmaet gjør det svært godt. Høyest inntekt blant dem oppnådde Asbjørn Lysell Dølvik med 9,1 millioner kroner. Dette hadde ført ham helt inn i tetsjiktet på Advokatbladets liste over unge partnernes inntekt, dersom Glittertind hadde vært en del av Dagens Næringslivs oversikt over advokatbransjen som denne baserer seg på.

Glittertind var i 2019 landets 23. største firma målt i omsetning, og dermed ikke med i DN-oversikten som tok for seg landets femten største advokatfirmaer.

Også flere av Glittertinds senioradvokater står i skattelistene oppført med 2019-inntekter på mellom 1 og 1,8 millioner kroner, helt på høyde med senioradvokater i landets aller største advokatfirmaer.

Partnerne i Glittertind

Navn Firma Inntekt Skatt Formue Født
Nils-Henrik PetterssonGlittertind16.039.1636.950.57681.387.9901957
Anders RyssdalGlittertind14.952.84429.758.7636.424.3671955
Ole Peter VagleGlittertind13.546.0976.171.78135.534.6921964
Aron SolheimGlittertind9.605.4304.204.95010.718.8751978
Marius Undersrud BorgenGlittertind9.584.0814.179.5198.685.9191976
Asbjørn Lysell DølvikGlittertind9.095.7764.015.32401982
Geir-Arne Heiestad BorgestrandGlittertind4.644.9381.440.6432.288.9361980
Emanuel FeinbergGlittertind3.771.1351.368.184232.9681985
Therese KristiansenGlittertind1.542.249649.522144.8961979

Kilde: Skattelistene 2019

Powered by Labrador CMS