Wikborg Rein er det advokatfirmaet i landet der de yngste partnerne har høyest inntekt.
Wikborg Rein er det advokatfirmaet i landet der de yngste partnerne har høyest inntekt.

Her er de unge advokatene i landet med høyest inntekt

Wikborg Rein har sju navn på listen over landets 25 best betalte unge advokater, blant dem en partner som står med nesten ti millioner kroner i 2019-inntekt. Hele åtte andre firmaer er også representert på oversikten.

Publisert Sist oppdatert
Wikborg Rein-partner Ole Henrik Wille er den advokaten i landet under 40 år med høyest inntekt i 2019.
Wikborg Rein-partner Ole Henrik Wille er den advokaten i landet under 40 år med høyest inntekt i 2019.

Advokatbladet har basert på på Dagens Næringslivs søkbare Skatteliste-oversikt blant landets femten største advokatfirmaer, laget en oversikt over de 25 advokatene født i 1980 eller senere med høyest inntekt.

På oversikten står tre partnere oppført med en inntekt på over 7 millioner kroner. Listen preges med få unntak av mannlige partnere i slutten av 30-årene fra fire av landets største advokatfirmaer.

Aller øverst troner Wikborg Reins Ole Henrik Wille (38) som ifølge skattelistene i fjor hadde en inntekt på nesten 10 millioner kroner. Han leder Wikborg Reins virksomhetsgruppe Corporate, Finance og Tax, og har tidligere blant annet jobbet ved firmaets London-kontor. Wille er også rekrutteringsansvarlig i firmaet.

Flere mellomstore på listen

På andreplass følger fjorårets inntektsvinner Mads Helge Haavardsholm (39) fra Thommessen med en inntekt på 7,6 millioner kroner, mens BAHR-partner Øystein Guvåg (39) står med en inntekt på 7,1 millioner kroner.

Wikborg Rein og Wiersholm har henholdsvis fire og tre unge advokater med en inntekt på over 5 millioner kroner.

I tillegg til landets fire største advokatfirmaer, er også unge advokater fra SANDS, Selmer, Haavind og Grette inne på listen.

Anne Dahl Frisak er partner i BAHR, og blant de unge advokatene i landet med høyest inntekt
Anne Dahl Frisak er partner i BAHR, og blant de unge advokatene i landet med høyest inntekt

Kun to kvinner

Blant de 25 unge advokatene på listen finnes kun to kvinner. Med en inntekt på nesten 5,6 millioner kroner er Wikborg Rein-partner Ingrid K. Høstmælingen (37) den klart best betalte unge kvinnelige advokaten i landet - likevel et stykke opp til Cecilie Amdahl i Schjødt som står med en inntekt på nesten 19 millioner kroner.

Også BAHR-partner Anne Dahl Frisak (37) er med en inntekt på over 4 millioner kroner inne på listen .

Observante lesere vil legge merke til at Schjødt er mindre dominerende blant de unge partnerne enn på DNs totaloversikt, der de har 17 av de 20 best betalte advokatene. 37 av firmaets partnere står oppført med en inntekt på over 10 millioner kroner.

Thommessen-partner Christoffer Sparre-Enger Clausen.
Thommessen-partner Christoffer Sparre-Enger Clausen.

En advokat har de også på oversikten over de unge, Arild Støren Frick (40), som står med en inntekt på 4,5 millioner kroner.

Flere over 3 mill.

Når det gjelder advokatene født i 1985 eller senere er det Thommessens Christian Hals (34) som har høyest inntekt med nesten 5,3 millioner kroner, mens Selmer-partner Remi Christoffer Dramstad (35) hadde en inntekt på over 4,8 millioner kroner.

PS: Blant årets boblere, altså navn som akkurat ikke kom inn på listen, finner vi Arntzen de Besches Agathe Løwenborg (35) med en inntekt på nesten 3,2 millioner kroner. Selmers Andreas Jarbø (36) hadde en inntekt på over 3,1 million kroner. Også de tre unge Kluge-partnerne Kyrre Tangen Andersen (36) fra firmaets Stavanger-avdeling, Samuel Vegard Skrunes (40) fra Bergens-kontoret og Nicolai Rene Nielsen (36) ved Oslo-kontoret står i skattelistene oppført med en inntekt på over 3 millioner kroner. Det samme gjør DLA Piper-partner Magnus Brox (38).

PS: Listen under omfatter partnere i landets 15 største advokatfirmaer. Det kan derfor være navn i andre advokatfirmaer som ikke står på listen. Dette gjelder eksempelvis advokater i Advokatfirmaet Glittertind.

Inntektstoppen blant partnere født i 1980 eller senere i landets 15 største advokatfirmaer

PlassFirmaNavnInntektSkattFormueFødt
1.Wikborg ReinOle Henrik Wille9.961.7123.250.106518.4121982
2.ThommessenMads Helge Haavardsholm7.616.0423.512.21901981
3.BAHRØystein Guvåg7.143.7022.917.7494.769.2651981
4.Wikborg ReinLars Ulleberg Jensen6.540.3782.570.60501983
5.WiersholmKristian Martin Lind6.502.8113.169.19301982
6.Wikborg ReinStian Tande Mortensen5.689.6911.872.39401983
7.Wikborg ReinIngrid Kristine Høstmælingen5.662.2862.341.650473.7881983
8.ThommessenBjørn Christian Lilletvedt Tovsen5.416.7942.239.925693.1581981
9.WiersholmHans Augun Parmann5.290.7072.355.580977.1531981
10.ThommessenChristian Nicolai Hals5.279.4052.207.93901986
11.WiersholmGeorg Abusdal Engebretsen5.273.3392.355.68801982
12.SelmerRemi Christoffer Dramstad4.864.6111.680.1821.820.7001985
13.ThommessenChristopher Sparre-Enger Clausen4.529.2022.035.88201980
14.SchjødtArild Støren Frick4.445.0002.145.42501980
15.Wikborg ReinLars-Erik Østerbø4.366.8271.508.95901984
16.BAHRMarkus Nilssen4.117.1161.200.77401983
17.Wikborg ReinMarius Egeberg4.089.9671.279.86801982
18.BAHRMagnus Landgraff Tønseth4.083.5691.194.20901980
19.BAHRAnne Dahl Frisak4.047.8641.162.464895.2011983
20.HaavindAndreas Bruun Bernt3.990.6161.619.71301983
21.ThommessenBjørn Sande Urtegaard3.920.6521.635.4314.086.5291982
22.ThommessenRune Ulriksen Steinsland3.906.7391.610.8133.065.8371980
23.SANDSEirik Birkelund3.789.0651.202.86901983
24.Wikborg ReinMorten Valen Eide3.777.9211.144.95501984
25.GretteMarius Svendsvoll Langnes3.538.4081.335.00801983

Kilde: Skattelistene 2019 / Dagens Næringslivs oversikt

Powered by Labrador CMS