advokatfullmektiger

Et hopp i antall nye advokatfullmektiger

Advokattilsynet opplever en rush av henvendelser etter sommeren, og ber firmaene om å sende én henvendelse per person for å få fortgang i saksbehandlingen. 

Tonje H. Skjelbostad.
Publisert Sist oppdatert

I månedene januar og august er mange jusstudenter klare for å tre inn i nye roller som advokatfullmektiger, noe som gir stor pågang i Advokattilsynet.

I perioden fra 10. til 31. august utstedte tilsynet hele 269 nye autorisasjoner som advokatfullmektig, viser ferske tall. I samme periode i fjor var antallet 232 autorisasjoner, en økning på 16 prosent.

Advokattilsynet får nå svært mange henvendelser om både autorisasjon, dokumentasjon, endringer i autoriasjonsforhold og spørsmål om behandlingstid. 

Må søke på eget skjema

Det er i utgangspunktet prinsipalen som søker om autorisasjon for sin fullmektig, men Advokattilsynet har åpnet for at personalansvarlig i et advokatfirma kan sende inn søknaden og signere på advokatens vegne, dersom alle fullmakter er i orden. 

Mens regelverket tidligere krevde forhøyet sikkerhet i søknadsprosessen, holder det nå å sende søknaden pr. e-post.

Men søknadene må sendes på eget skjema og vedlegges både vitnemål - enten som lenke via Vitnemålsportalen eller bekreftet i såkalt rett kopi -  samt utvidet ordinær politiattest.

Les reglene for innsending av autorisasjonssøknad her.

Én henvendelse pr. person

For å få saksbehandlingen raskere unna, ber Advokattilsynet om at hver henvendelse er komplett før innsending, heter det i en artikkel på tilsynets nettsider.

– Vi ønsker å behandle søknadene så effektivt som mulig. Når dokumentasjonen er komplett, kan vi bruke tiden på å behandle saken fremfor å etterlyse opplysninger som mangler, sier direktør Tonje Hovde Skjelbostad i Advokattilsynet.

Om man glemmer å sende inn nødvendig dokumentasjon, blir saksbehandlingstiden lengre, påpeker tilsynet.

– Vi forstår at det kan være praktisk å sende inn flere søknader samlet. Men vi oppfordrer søkere og advokatvirksomheter til å kontrollere dokumentasjonen før den sendes inn, og sende én henvendelse for hver person som søker om autorisasjon. Det gjør det enklere å registrere og følge opp sakene effektivt, sier Skjelbostad.

Tilsynet oppfordrer også folk om å lese seg opp på hvilke krav som stilles på deres nettsider.

Powered by Labrador CMS