SANDS er blant firmaene som vil benytte seg av både kontor og hjemmekontor fremover. Her ved Chief Digital Officer Cato Haukeland og partner Christian Kjellby Nesset.

Slik åpner advokatfirmaene opp for medarbeiderne igjen

Etter at regjeringen denne uken kuttet påbudet om å jobbe hjemmefra, ber nå flere av landets største advokatfirmaer de ansatte om å komme tilbake til kontoret.
- Vi respekterer at alle har et ulikt forhold til smitterisiko, og at noen vil være mer forsiktige enn andre, sier Vibeke Oretorp i SANDS.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge myndighetene må norske bedrifter forvente et sykefravær på opptil 20 prosent fremover.

Jannike Cecilie Holtedahl i Selmer.

- Vi har gjort en vurdering av vår virksomhet og kontorene, og kommet frem til at det er forsvarlig å åpne. Derfor ønsket vi alle ansatte velkommen tilbake med det samme påbudet om hjemmekontor opphørte, sier kommunikasjon- og markedsdirektør Jannike Cecilie Holtedahl i Selmer.

Hun forteller at firmaet nå går tilbake til en fleksibel ordning, der medarbeidere kan velge selv om de ønsker å jobbe på kontoret eller hjemme.

- Selv om medarbeidere har stor valgfrihet, er det viktig for oss å pleie arbeidsmiljøet, kulturen og sørge for god talentutvikling. Derfor ønsker vi at man er mer på kontoret enn hjemme over tid, sier Holtedahl

- Vi velger å være optimistiske og tror vi kommer igjennom dette på en god måte. Vi er et stort firma med mange medarbeidere, og har mulighet til å håndtere sykefravær. Hjemmekontor vil være en god løsning for dem som er smittet – men i form til å jobbe, påpeker hun.

Wiersholm: - Oppfordrer til å ha kontoret som base

- Vi vil gjøre vårt aller beste for at en periode med eventuelt høyt sykefravær ikke skal gå utover klientene våre, sier Christine Liæker Lindberg i Wiersholm.

- Vi tror de siste lettelsene vil påvirke oss positivt, ved at det blir mulig med tettere kontakt – både faglig og sosialt – på tvers i hele firmaet. Vi holder nå kontoret åpent for alle, selvfølgelig med anbefalinger om avstand og munnbindbruk, og har oppfordret de ansatte om å ha kontoret som base fremover. Samtidig tilbyr vi fleksibilitet til å jobbe hjemmefra for de som ønsker det, sier kommunikasjon- og markedsdirektør Christine Liæker Lindberg.

- Vi er et firma med store fagmiljøer, og det gir oss muligheter for å omrokere på team ved behov, sier Lindberg.

Haavind: Forsøker å unngå at deltakere i samme prosjekter skal bli syke samtidig

Preben Brecke, Managing partner i Haavind, poengterer at firmaet er veldig glade for at mange nå får muligheten til å treffe kolleger igjen.

Preben Brecke i Haavind gleder seg over å kunne åpne opp kontoret mer.

- Vi har åpnet kontoret for de som ønsker å komme tilbake med en gang, men har samtidig stor grad av fleksibilitet for de som fortsatt ønsker å jobbe hjemmefra. Vi er forsiktige med fysiske møter med mange deltakere, og passer på å legge til rette for at vi holder avstand og kan ivareta smittevern. Vi legger også opp til hybridmøter der ansatte selv kan velge om de vil delta fysisk eller digitalt, sier Brecke.

- Økende smitte har ikke påvirket bistanden til våre kunder, men vi vil nok i likhet med de fleste andre oppleve økt smitte blant ansatte og dermed et noe høyere sykefravær i en periode. Samtidig er det få som blir veldig syke og flere er tilnærmet uten symptomer, og kan jobbe som normalt hjemmefra. På kontoret vil vi nå fremover være bevisste på å tilrettelegge for å unngå at deltakere på samme team, i tidskritiske prosjekter, skal bli syke samtidig, for eksempel ved fortsatt bruk av hjemmekontor der det er naturlig, sier Brecke.

SANDS: Oppfordrer til testing ved nærkontakt

I SANDS går de tilbake til en tilnærmet normalsituasjon, bekrefter markeds- og kommunikasjonsdirektør Vibeke Oretorp.

- Utgangspunktet er arbeid fra kontoret, men den enkelte får stor grad av frihet til å velge hvor arbeidet utføres, gitt noen forutsetninger. I tillegg oppfordrer vi medarbeidere til å jobbe hjemmefra eller teste seg før kontorarbeid dersom hustandsmedlemmer eller tilsvarende nære får påvist smitte. Og viktigst – at alle holder seg hjemme ved sykdom, sier Oretorp.

- Myndighetene vurderer at omikron i de fleste tilfeller gir lite alvorlige symptomer. Mye av det forventede sykefraværet vil derfor relatere seg til ren smitte, og i de tilfellene håndterer våre medarbeidere arbeid fra hjemmekontor helt utmerket. I tillegg er vi en relativt stor organisasjon med høy grad av samarbeid, så dersom noen skulle bli syke så vil det alltid være noen som kan håndtere løpende bistand til våre klienter, legger hun til.

- Målet er én dag frivillig hjemmekontor

- Etter at regjeringen denne uken kom med lettelser kunne vi med stor glede dele nyheten om at det nå vil være mulig å komme oftere på kontoret. Samtidig må vi ta hensyn til at smittetrykket vil være høyt fremover. Målet vårt er å komme tilbake til situasjonen vi hadde i høst – med én dag frivillig hjemmekontor i uken - men foreløpig er vi ikke helt klare for det. Derfor legger vi nå opp til stor fleksibilitet. Sånn som situasjonen er nå kan våre ansatte være på kontoret to-tre dager i uken, men de som ønsker og har behov for å være mer på kontoret, kan få være det. Vi respekterer også at alle har et ulikt forhold til smitterisiko, og at noen vil være mer forsiktige enn andre.

- I tillegg til mer tilstedeværelse på kontoret åpner vi også opp for fysiske møter og mer reiseaktivitet. Vi vil også, til stor glede for mange, gjenoppta sosiale arrangementer. Men, enn så lenge skal vi alltid holde 1 meter avstand til andre eller bruke munnbind dersom det ikke er mulig å holde 1 meter avstand. Vi oppfordrer også de ansatte til å være ekstra varsomme dersom de har smitte hjemme eller har vært i nærkontakt med andre smittede.

- Å treffes fysisk er en viktig miljøfaktor på en arbeidsplass, sier Heidi Skuterud i Wikborg Rein.

Wikborg Rein:- Jobber minst like godt på hjemmekontor

- Det er nå viktig for oss å se fremover å gjenskape den gode stemningen og det gode miljøet på kontorene våre, slik at de ansatte gleder seg til å gå på kontoret igjen, sier Wikborg Reins Director of People & Culture, Heidi Skuterud.

- Wikborg Rein er et fullservicefirma som daglig jobber på tvers av team og vi vil derfor kunne samarbeide godt om å løse de sakene som til enhver tid haster mest. Etter to år med pandemi og hjemmekontor har våre ansatte vist at de jobber minst like godt på hjemmekontor – og noen vil fint kunne jobbe hjemmefra når de har viruset. Men noen blir sykere enn andre, og da er det viktig å ha god dialog med nærmeste leder angående overlevering av oppgaver slik at man kan fokusere på å bli frisk.

- I tillegg vil jo både domstolene og kunder ha samme utfordring som oss fremover, så vi tror vi alle må være fleksible og regne med endringer på kort varsel i tiden som kommer. Etter alt vi har vært gjennom tror vi alle er klare for bedre tider og har forståelse for at dette vi nå går gjennom er en sist ekstra innsats før vi, forhåpentligvis, går en mer normal hverdag i møte innen relativt kort tid, sier Skuterud.

Heller ikke ytterst på Tjuvholmen er de særlig bekymret for at et høyt sykefraværet skal bremse virksomheten fremover.

- BAHR praktiserer ordningen «BAHRfleks». Den innebærer kort og godt at den enkelte medarbeider avtaler arbeidssted med sin nærmeste leder. Gitt firmaets størrelse og organisering, vil ikke et eventuelt høyt sykefravær påvirke vår virksomhet og klientbistand, sier direktør for kommunikasjon og samfunnskontakt, Knut T. Traaseth.

Arntzen de Besche:- Sannsynligvis blant Norges friskeste

Managing partner Håvard Sandnes i Arntzen de Besche sier firmaet blir påvirket på den måten at alle nå heldigvis kan få lov til å jobbe på kontoret.

- Vi har samme kjøreregler som før pandemien: Vi jobber som regel på kontoret, blant annet fordi arbeidsmiljøet blir bedre ved å treffe hverandre fysisk. Hvis noen vil jobbe hjemmefra eller fra et annet sted, avklares det med leder. Advokater har et fritt yrke, og derfor har vi ganske frie kjøreregler, konstaterer Sandnes.

Han tror ikke de kommer til å få et stort sykefravær i Arntzen de Besche.

- Vi tipper at våre medarbeidere er blant Norges 2-3 prosent friskeste. De som har hatt korona har så vidt merket en liten forkjølelse, og de fleste har kunnet jobbe omtrent som før – fra hjemmekontor. Vi tror ikke våre kunder vil merke noe til at enkeltpersoner hos oss eventuelt får noen sykedager, sier Sandnes.

Marked- og kommunikasjonsdirektør Christine Liæker Lindberg i Wiersholm tror lettelsene denne uken vil påvirke firmaet positivt. Her med Managing partner Morten Goller og direktør for finans- og forretningsutvikling Lars Narum Nordby.

Powered by Labrador CMS