Kartverket har tidfestet elektronisk tinglysing til 2015

Publisert

Kartverket har tidfestet elektronisk tinglysing til 2015, og advokatene får være med på utviklingen.

Einar Edin, som leder eiendomsmeglingsgruppen i Advokatforeningen, er fornøyd. Han har vært på brukermøte i Kartverket, og ser en lovende utvikling:

2015

– Det som er interessant, er at de nå er på full fart inn i elektronisk tinglysing. Da jeg var der for et år siden, var jeg skuffet fordi de ikke hadde ressurser. Nå har de klare retningslinjer og planer for å få satt det igang, konstaterer Edin.

Innen utgangen av 2015 skal Kartverket ha utviklet en første versjon av ny løsning for elektronisk tinglysing av fast eiendom og borettslagsandeler. Der skal en ny tinglysingsmotor støtte elektronisk behandling av de viktigste rettsstiftelsene – skjøter, pakker, pantedokumenter, slettinger, utleggsforretninger og konkurser.

– De vil ikke greie å ta alt på én gang. Men registrering og sletting av tinglysing av pantedokumenter og utleggsforretninger gjøres allerede for noen utvalgte brukere, og er en start. Det er også meningen at man skal få tinglysing av skjøter inn i dette, og det vil gjøre den store forskjellen, sier Einar Edin.

Råd fra Advokatforeningen

Kartverket har gitt brukerne beskjed om at de får en viktig rolle i utviklingen, og Advokatforeningen og de andre kommer til å være med på hyppigere møter for å komme med innspill til hvordan dette kan bli. – Vi bruker Kartverket såpass mye at det er viktig at vi blir hørt, sier han.

Han understreker at støyen mellom Kartverket og Norsk Eiendomsinformasjon rundt hvem som skal levere løsningen, ikke har noen betydning for brukerne. – Det som er positivt nå, er at man har valgt veien videre og fått ressurser til å gjøre dette, konstaterer Einar Edin.

Powered by Labrador CMS