Ti av de unge advokatene i landet med høyest inntekt er partnere i Wikborg Rein.
Ti av de unge advokatene i landet med høyest inntekt er partnere i Wikborg Rein.

Disse unge advokatene hadde høyest inntekt i 2020

40 advokater under 40 år i fjor står oppført med en inntekt på 4 millioner kroner eller mer i skattelistene.

Publisert Sist oppdatert

Onsdag kom Skattelistene for 2020, og dermed også Dagens Næringslivs årlige oversikt over hvilke advokater som hadde høyest inntekt i fjor.

Basert på DNs søkbare Skatteliste-oversikt (krever innlogging) som viser at 31 advokater tjente mer enn 20 millioner kroner i fjor, har Advokatbladet laget en oversikt over de 40 advokatene født i 1981 eller senere med den høyeste inntekten i 2020.

Tre partnere står oppført med en inntekt på over 10 millioner kroner. Listen domineres i stor grad av mannlige transaksjonsadvokater i slutten av 30-årene.

Blant de førti advokatene er en rekke firmaer representert.

Ti av advokatene jobber i Wikborg Rein, og ni i Thommessen. Kun én av de førti er partner i Schjødt, nemlig Magnus Lütken (38). Det står i kontrast til DNs hovedliste, der Schjødt tar alle de tre øverste plassene.

Wille topper

I år som i fjor, troner Wikborg Reins Ole Henrik Wille (39) øverst på inntektsoversikten over landets unge advokater. Han står oppført med en inntekt på nesten 13 millioner kroner i 2020. På plassen etter følger BAHR-partner Øystein Guvåg (40) med 10,7 millioner kroner.

Leder av Thommessens M&A-gruppe, Christian Sagstad (39), tar tredjeplassen med en inntekt på 10,2 millioner kroner.

Thommessen-talenter inne på listen

Fire advokater som var 35 år eller yngre i 2020 er representert på listen, Remi Christoffer Dramstad (36) fra Selmer, Wikborg Rein-partner Cathrine Hetland (36) samt Thommessen-partnerne Ylva Gjesdahl Petersen (35) og Christian Hals (35).

Petersen er for øvrig en av bare seks kvinnelige advokater på 40 advokater under 40-listen.

Cecilie Dramstad Aas (40) fra PWC var med en inntekt på over 8,4 millioner kroner den kvinnelige advokaten under 40 år med den høyeste inntekten i fjor.

40 advokater under 40 år

PlassFirmaNavnInntektSkattFormueFødt
1Wikborg ReinOle Henrik Wille12.829.0455.154.54201982
2BAHRØystein Guvåg10.765.8984.098.0248.938.6881981
3ThommessenChristian Grüner Sagstad10.193.7094.149.7079.393.1131982
4GretteMarius Svendsvoll Langnes9.959.7423.238.6672.464.7581983
5ThommessenMads Helge Haavardsholm9.521.9963.777.617675.9171981
6GlittertindAsbjørn Lyséll Dølvik9.178.9224.471.30601981
7Wikborg ReinLars Ulleberg Jensen9.178.8873.531.7362.155.8781983
8PWCCecilie Pande Dramstad Aas8.430.0205.388.544304.436.1051981
9WiersholmKristian Martin Lind8.164.7793.341.05401982
10Wikborg ReinStian Tande Mortensen7.932.6662.756.27801983
11ThommessenMarius Holm Rynning7.514.6772.988.01301982
12Wikborg ReinLars-Erik Østerbø7.314.2182.407.0633.574.9421984
13ThommessenBjørn Christian Lilletvedt Tovsen6.898.2412.685.9631.525.6341981
14ThommessenChristian Nicolai Hals6.689.6452.633.11501986
15Ro SommernesHenrik Hareide Nilsen6.557.9372.639.8735.711.9301981
16WiersholmHans Augun Parmann6.527.2082.627.7322.460.7931981
17WiersholmGeorg Abusdal Engebretsen6.329.3432.581.72701982
18BAHRMarkus Nilssen6.276.3682.658.868946.1711983
18EldenChristian Flemmen Johansen6.012.6232.584.93512.388.3781984
19ThommessenKristoffer Andre Hegdahl5.796.2352.218.80401984
20SelmerRemi Christoffer Dramstad5.705.8121.619.5715.869.9691985
21HaavindAndreas Bruun Bernt5.464.1612.360.28001983
22Wikborg ReinMorten Valen Eide5.390.9161.851.131368.9301984
23Wikborg ReinMarius Egeberg5.255.8391.737.402476.5991982
24BAHROle Andreas Dimmen5.211.0021.706.66901981
25SchjødtMagnus Lütken5.165.1501.419.36401983
27ThommessenBjørn Sande Urtegaard5.141.3692.142.0095.585.9071982
28Simonsen Vogt WiigChristoffer Nordang-Bjerknes5.122.2351.983.46601981
29ThommessenKristine Winsnes Hyldmo Bjørnvik5.021.9871.647.70701984
30Wikborg ReinAndreas Fjærvoll-Larsen5.021.4641.517.72201984
31BAHRAnne Dahl Frisak4.976.1542.354.5701.526.3031983
32ThommessenYlva Benedikte Gjesdahl Petersen4.929.3171.636.78701986
33Wikborg ReinOle Andenæs4.917.9321.506.95601983
34Wikborg ReinCathrine Bjørge Hetland4.619.6511.405.9112.447.0691985
35Ro SommernesOle Johan Stensli4.524.1191.534.21201984
36Wikborg ReinKristoffer Våland Lerum4.364.3491.286.09701981
37Ro SommernesThomas Eggen Monsen4.286.8781.615.65201984
38JudiciaTrond Svinø4.261.2091.659.359466.2071983
39NHOKristine Ringstad Vartdal4.210.9032.043.35082.083.4831981
40CLPAmund Berthelsen Erdal4.031.4641.473.3103.084.3841984

Kilde: Dagens Næringsliv / Skattelistene 2020

Powered by Labrador CMS