På dette fagområdet er kjønnsbalansen blant advokatene nærmest jevn
Faglig fleksibilitet og tilgangen på rollemodeller gjør offentlige anskaffelser til et attraktivt fagområde for mange, uavhengig av kjønn, mener Schjødt-partner Malene Reinertsen.
Malene Reinertsen mottok diplom, til høyre journalist og prisutdeler Oliver Orskaug.Foto: Robert Eik
Fortsatt er hovedlistene til Kapital JUS’ advokatundersøkelse dominert av menn. Men innen fagområdet offentlige anskaffelser er det flest kvinner i hele undersøkelsen.
I tillegg til at fem av ti på hovedlisten er kvinner, er også fire av de fem lovende talentene kvinner.
Annonse
Øverst blant talentene står Schjødts yngste partner, Malene Reinertsen. Hun tror fagområdets bredde er en av grunnene til at det har en universell tiltrekning.
– Offentlige anskaffelser er et rettsområde i krysningspunktet mellom politikk, samfunn og juss. Det gjør at man kan jobbe bredt, og man er ikke låst til å måtte jobbe som ekstern advokat, men kan like gjerne jobbe i forvaltningen eller in-house. Den fleksibiliteten tror jeg appellerer til mange, uavhengig av kjønn, sier hun.
Oda H. Ekre.Foto: Wiersholm
– Heier på hverandre
En annen, og særlig avgjørende grunn for Reinertsens del, er tilgangen på kvinnelige forbilder innenfor samme fagområde.
– Jeg kan nevne Oda Ekre, Silje Ullebust, Marie Braadland, Wenche Sædal og Anne Buan, som alle er kvinner på Finansavisens liste. Det jeg opplever er at vi heier på hverandre, gir hverandre gode karriereråd og sender konfliktsaker til hverandre, utdyper Reinertsen.
– Den typen uformelt nettverk betyr mye – og jeg tror det at man ser andre kvinner lykkes innenfor et fagfelt, senker terskelen for å velge det selv.3 av 26 fagområder toppes av kvinner