Stian Tande Mortensen i Wikborg Rein, Magnus Lütken i Schjødt og Lars Ulleberg Jensen i Wikborg Rein troner øverst på listen blant de yngre advokatene.
Stian Tande Mortensen i Wikborg Rein, Magnus Lütken i Schjødt og Lars Ulleberg Jensen i Wikborg Rein troner øverst på listen blant de yngre advokatene.

Disse advokatene på 40 år og yngre hadde høyest inntekt i fjor

Førti advokater på førti år år eller yngre hadde en inntekt på fire millioner kroner eller mer i fjor. Blant disse var tyve prosent kvinner. Ni stykker hadde en inntekt på over ti millioner kroner. Nesten halvparten jobber i enten Thommessen eller Wikborg Rein. 

Publisert Sist oppdatert

I dag ble skattelistene for 2022 lagt frem, og med det også Dagens Næringslivs årlige oversikt over hvilke advokater som hadde høyest inntekt det foregående året.

De to med høyest inntekt blant de yngre advokatene jobber i Wikborg Rein, som for øvrig har syv navn på listen.
De to med høyest inntekt blant de yngre advokatene jobber i Wikborg Rein, som for øvrig har syv navn på listen.

Oversikten til DN tar for seg de to tusen best betalte advokatene i landet. Advokatbladet har gjennomgått samtlige navn, og laget en oversikt med førti av de yngste advokatene med høyest inntekt.

Blant disse finner vi ni advokater fra Thommessen, syv fra Wikborg Rein, tre fra BAHR og tre fra Schjødt, mens Selmer, CMS Kluge og Grette alle har to advokater med i oversikten.

Ni av de førti yngste advokatene i landet hadde en inntekt på over ti millioner kroner det foregående året. Se listen lenger ned på siden.

Øverst med 15 millioner kroner i inntekt

Øverst på listen finner vi Lars Ulleberg Jensen i Wikborg Rein, med en inntekt på nesten 15 millioner kroner. Han leder firmaets fagområde for næringseiendom, og jobber med transaksjoner, leiekontrakter og eiendomsutvikling.

Under seg på listen følger hans kollega, Stian Tande Mortensen. Han er spesialisert innenfor lånefinansiering, og kom til Wikborg Rein i 2017. 

Nummer tre på listen er Magnus Lütken, managing partner i Schjødt. Han har vært tilknyttet firmaet siden 2009, og leder firmaets avdeling for industri og handel. 

Felles for Jensen, Mortensen og Lütken er at de alle er født i 1983, alle ført opp med over 12 millioner kroner i inntekt. 

Åtte kvinner

BAHR-partner Ida Marie Windrup
BAHR-partner Ida Marie Windrup

Blant de førti yngre advokatene på inntektstoppen er det åtte kvinner, noe som gir en prosentandel på tyve prosent. Den med høyest inntekt av disse er Ylva Gjesdahl Petersen i Thommessen, som hadde en inntekt på like over 7,5 millioner kroner i fjor.

Kristine Winsnes Hyldmo Bjørnvik, som også jobber i Thommessen, er den kvinnen med nest høyest inntekt blant kvinnene, svarende til like under 7,5 millioner kroner.  Ida Marie Huitfeldt Ødegaard Windrup i BAHR følger hakk i hæl med en inntekt på litt over syv millioner kroner. 

40 advokater - 40 år eller yngre

Plassering Navn Firma Født Inntekt 2022
1Lars Ulleberg JensenWikborg Rein Advokatfirma198314.843.214
2Stian Tande MortensenWikborg Rein Advokatfirma198313.258.882
3Magnus LütkenSchjødt198312.608.328
4Lars-Erik ØsterbøWikborg Rein Advokatfirma198411.957.016
5Morten Valen EideWikborg Rein Advokatfirma198411.584.015
6Lars Andre Strøm ArnesenDignio198811.116.661
7Christian Birkelund KartnesRiskPoint198410.946.024
8Markus NilssenBAHR198310.808.176
9Marius Svendsvoll LangnesGrette198310.672.156
10Remi Christoffer DramstadSelmer19859.895.080
11Christian Nicolai HalsThommessen19869.143.969
12Andreas Fjærvoll-LarsenWikborg Rein Advokatfirma19848.326.989
13Kristoffer Andre HegdahlThommessen19848.257.926
14Nicolai Stamnes MyrenSelmer19838.044.604
15Jonathan Alexander Østebrød UggedalBAHR19857.687.401
16Ylva Benedikte Gjesdahl PetersenThommessen19867.505.024
17Kristine Winsnes Hyldmo BjørnvikThommessen19847.458.796
18Ole AndenæsWikborg Rein Advokatfirma19837.410.203
19Ida Marie Huitfeldt Ødegaard WindrupBAHR19847.126.379
20Heidi JorkjendThommessen19856.722.583
21Øyvind Eidissen RansedokkenSchjødt19846.372.496
22Jørgen Aandal VangsnesWikborg Rein Advokatfirma19856.303.339
23Eirik BirkelundSands Advokatfirma DA19836.261.573
24Anne Dahl FrisakBAHR19836.195.578
25Øyvind Mork KarlsenThommessen19846.094.378
26Andreas Bruun BerntHaavind19836.048.877
27Martin Fevaag LarsenSands Advokatfirma DA19876.004.408
28Christian Flemmen JohansenFlemmen Advokatfirma19845.711.774
29June Bye SnemyrThommessen19865.525.059
30Jone StakkestadThommessen19835.482.442
31Andreas LowzowSchjødt19865.364.219
32Agnes Marie Blystad SulejewskiArne Blystad19875.286.131
33Lars Martin SveenThommessen19865.158.321
34Amund Berthelsen ErdalCLP DA19845.153.495
35Emanuel FeinbergGlittertind19854.714.625
36Nicolai Rene NielsenCMS Kluge Advokatfirma19844.628.630
37Anders NordliGrette19864.605.968
38Trond SvinøJudicia DA19834.570.514
39Kyrre Tangen AndersenCMS Kluge Advokatfirma19844.381.759
40Anette Western TorgersenTorgersen19844.375.330

Kilde: Dagens Næringsliv

11 stykker født på 90-tallet

Nesten 10 prosent av de 2 000 advokatene på listen til DN er førti år eller yngre: Hele 189 advokater er født i 1983 eller senere. Blant disse 190 advokatene er 11 stykker født på 90-tallet.

Den advokaten blant millenniumsgenerasjonen som hadde høyest inntekt var Sulman Maroof Hussain i Actio advokatfirma. Han kunne vise til nesten 4,2 millioner kroner i inntekt i fjor. 

Den yngste advokaten på DNs liste er Vilde Glosemeyer Havrevold, født i 1995. Hun jobber i Fend advokatfirma, ble fullmektig i firmaet i 2019, og hadde en inntekt på litt over 3,6 millioner kroner i fjor. Havrevold opplyser til Advokatbladet at det høye beløpet skyldes inntekt fra annet enn advokatvirksomhet.

Espen Krarup Kanvik i Thommessen er født året etter Havrevold, i 1994. Han noterer seg for en inntekt på nesten to millioner kroner i fjor.

De øvrige advokatene som har fått innpass på DNs liste, tilhørende millenniumsgenerasjonen, er Snorre Nordmo i Wikborg Rein, Marie Narum Wang i Thommessen, Karoline Stock Evje og Ane Vilnes i Wikborg Rein, Robin Pedersen Brauti i Nidaros, Håkon Lagesen i Wikborg Rein, Fredrik Dalibor Hals i Wikborg Rein og Emil Litschutin Risbøl i Haavind.

Powered by Labrador CMS