pensum

Fagboken til Theodor Karlsen (26) er blitt hovedlitteratur på universitetet

Boken til stipendiat Theodor Karlsen ble nylig inntatt i hovedlitteraturen i tingsrettsfaget ved Universitetet i Bergen. – Det var savnet etter journalistikken som fikk meg til å ville skrive bok i utgangspunktet, forteller han.

Theodor Karlsen
Publisert Sist oppdatert

Som fjerdeårsstudent på jusstudiet i Bergen skrev Theodor Karlsen sin første innføringsbok for studenter i tingsrett.

– Da jeg hadde tingsrett på andre studieår, ble jeg helt bergtatt av faget. Dette skyldtes både litteraturen og forelesningene til Ingunn Myklebust og Ernst Nordtveit. Da vi var ferdige med faget, klarte jeg ikke helt å legge det fra meg; jeg fortsatte å lese mer litteratur fordi jeg synes det var så interessant, forteller han.

(Foto: Fagbokforlaget)
Forfatter: Theodor Karlsen
Forlag: Fagbokforlaget
Utgivelsesår: 2026
Antall sider: 312
Pris: 649 kroner

Etter hvert kom han frem til at faget kunne ha godt av en lærebok tilpasset studentene. Da var det ikke annet å gjøre enn å sette i gang, forteller han.

Snart fire år etter førsteutgaven har 26-åringen nå gitt ut en revidert utgave av boken, som denne våren har blitt inntatt som del av hovedlitteraturen i faget «Tings- og immaterialrett» ved Universitetet i Bergen.

– Andreutgaven er en mer fullstendig behandling av tingsrettsfaget. Til forskjell fra førsteutgaven er denne både ment til praktisk bruk i yrkeslivet og til jusstudiet.

Savnet journalistvirket

Karlsen, som i dag er stipendiat ved Universitetet i Oslo, har bakgrunn som både journalist og advokat. Etter studiene arbeidet han to år som advokatfullmektig og advokat i Haavind.

Karrieren som journalist startet et godt stykke lenger tilbake i tid. Da Karlsen var tretten år gammel begynte han å arbeide som journalist i Harstad Tidende. Senere påtok han seg også frilansoppdrag fra andre nyhetsmedier.

- Det var savnet etter journalistikken som fikk meg til å ville skrive bok i utgangspunktet. Skriving gir meg stor glede, og jeg liker svært godt å arbeide med tekst, forklarer han.

At boken skulle ende med å bli hovedlitteratur på universitetet, hadde han derimot ikke trodd.

– Jeg fikk gode tilbakemeldinger fra kolleger og signaler om at boken ble mye brukt. Men at den skulle bli tatt inn som pensum hadde jeg ikke drømt om. Det var en veldig hyggelig overraskelse.

– Hovedsakelig skrev jeg boken for min egen del, fordi jeg rett og slett synes det er veldig gøy å arbeide på den måten. At den ble så godt tatt imot og nå blir tatt i bruk i undervisningen er en veldig stor bonus.

Dratt nytte av ulike perspektiver

Karlsen tror at det har vært en fordel for arbeidet med boken at det ikke er så lenge siden han selv var student.

– Først og fremst tror jeg boken treffer godt på grunn av en enorm interesse og forkjærlighet for faget, noe jeg håper at leserne ser når de leser boken. Men det har nok også vært en fordel at det ikke er så lenge siden min egen studietid, slik at jeg vet litt hva studentene gjerne synes er vanskelig. I ettertid har jeg også arbeidet praktisk med faget som advokat, i tillegg til at jeg har undervist på Universitetet i Oslo. Det har gitt meg ulike perspektiver, som jeg har dratt veksler på i boken.

– Formålet har vært å lage en bok som tar for seg de vanskelige problemstillingene i faget, samtidig som fremstillingen skal være pedagogisk. Målet har vært å ta både faget og studentene på alvor.

Powered by Labrador CMS