Ballonger, vimpler, artister og pressefolk flagret gjennom Oslo mens Advokatforeningen arrangerte sine etter hvert tradisjonsrike fagdager og fest. Slagordet for Melodi Grand Prix ”Share The Moment” vaiet mot oss over hele Karl Johan der vi vandret mellom kurslokaler og møter.
For alle som var så heldige å være med på kurs og fest, ble det også vårt slagord. Uten at de syngende kjendisene ante noen ting, var Oslo sentrum et juridisk tyngdepunkt med tunge faglige kurs, møter med disiplinærutvalgene, representantskapsmøte og fest.
Advokatforeningens mange ansatte i sekretariatet og i JUS har jobbet med dette et helt år. Mange detaljer skal klaffe, logistikken er viktig. Riktig materiell til riktig kurs, billetter, mat, underholdning, lunsj, møter og mennesker. I en stakket stund fikk Justisdepartementet fred for mas om salærsatsen og Datalagringsdirektivet.
Det var mange blide fjes i Operaen torsdag kveld. Selv om det kanskje var en overvekt av yngre advokater der, så hadde også de godt voksne satt av tid til prat med kolleger og studiekamerater. Maten gled ned og underholdning ble mottatt med rungende latter og klappsalver.
Selv satt vi bare på det nyeste kurset i drift av advokatkontor og opplevde at foredrag med praktisk informasjon fra Brønnøysundregistrene og Tinglysningen var meget populært. Her var det tid og anledning til å spørre om den minste detalj i skjemaveldet som ofte gir advokater hodebry. – Nyttig lærdom, var meningen etterpå. Rapporter fra andre kurs var også positive.
Datoen for neste års Fagdager er allerede bestemt. Sett merke i almanakken på 19. og 20. mai neste år. Da bærer det løs igjen.
DLD–trøbbel fortsatt
Først sender Storberget forslaget om implementering av Datalagringsdirektivet ut på høring og får en rekke nei svar fra toneangivende og tunge juridiske miljøer. Så innkaller han til høringsmøte der han bare vil høre Ja–sidens meninger. Deretter innkaller regjeringskollega Kleppa i Samferdselsdepartementet til høringsmøte om det samme og der skal visstnok alle få si sin mening. Men hva er vitsen hvis Storberget allikevel sier ja, uansett?